Kronika Wydarzeń Bieżących

PRChiZ - logo

Na stronie od 2024-03-18

18/03/2024 r.

Stanowisko w sprawie publikacji portalu DEON.pl

Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”:
Przed tygodniem zwróciliśmy się do kierownictwa redakcji portalu deon.pl w sprawie artykułu „Św. Cyprian - Nie tylko wzywamy Ojca, który jest w niebie, ale i dodajemy równocześnie słowo «nasz»”. O taki głos prosiło nas wiele osób zaniepokojonych treścią i formą opublikowanego tekstu. Ponieważ nie doczekaliśmy się reakcji ani odpowiedzi, zdecydowaliśmy o upublicznieniu tej wiadomości, tym razem w formie oficjalnego stanowiska.

Happy Purim

Na stronie od 2024-03-18

25/06/2024 r.

Purim and Human Dignity

Rabbi Joel Levy in conversation with Peta Jones Pellach on whether and how a festival based on the Book of Esther, with its story of court intrigue, drunken parties, revenge and killing, can teach us something about human dignity. Elijah Interfaith Institute

Zwój Estery, XVIII/XIX wiek, detal, Zbiory ŻIH, Centralna Biblioteka Judaistyczna

Na stronie od 2024-03-18

23/03/2024 r.

U Żydów Post Estery i Purim 2024/5784

CHAG PURIM SAMEACH

Purim 2024 rozpocznie się w sobotę wieczorem 23 marca i potrwa do niedzieli 24 marca (w Jerozolimie do poniedziałku).
Święto Purim jest poprzedzane przez trwający od wschodu do zachodu słońca post Estery. Odprawia się go w celu uczczenia królowej, która pościła przez trzy dni, zanim poszła do króla Achaszwerosza. Jest to symbol niepewności i strachu związanych z życiem na wygnaniu, a także świadectwo pochodzenia Purim, które narodziło się w diasporze żydowskiej zapewne w II wieku p.n.e.

Początek Wielkiego Postu - Dekanat Sokólski

Na stronie od 2024-03-18

18/03/2024 r.

U chrześcijan obrządków wschodnich Wielki Post od 18. marca 2024

Cztery tygodnie przygotowań z Niedzielą Seropustną 17 marca i Wielki Post od 18 marca 2024 w obrządkach wschodnich.
Post jest nie tylko czasem ograniczeń w spożywaniu pokarmów, ale także okresem wzmożonej modlitwy, nabożeństw, czytania świętych ksiąg, spełniania dobrych uczynków, jałmużny. Post oczyszcza i uzdrawia zarówno ciało, jak i duszę. Człowiek potrzebuje postu, by wzrastać, przemieniać marność swojej ludzkiej kondycji, podążać w kierunku świętości. «Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem, przez post i płacz, i lament». Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty! Nawróćcie się do Pana, Boga waszego! On bowiem jest litościwy, miłosierny, nieskory do gniewu i bogaty w łaskę, a lituje się nad niedolą. (Jl 2, 12)
- Po co nam post?
- Post w trzech wielkich religiach monoteistycznych

Fot. Piotr Molecki/East News

Na stronie od 2024-03-17

14/03/2024 r.

Nagroda dla Alexa Dancyga - zakładnika terrorystów Hamasu

W warszawskiej Synagodze Nożyków odbyła się w czwartek wieczorem (2024-03-14) uroczystość wręczenia Nagrody Specjalnej Orła Jana Karskiego Alexowi Dancygowi – zakładnikowi polsko-żydowskiemu, przetrzymywanemu od 7 października ub.r. przez terrorystów Hamasu. Laureat urodził się i do 9. roku życia wychowywał się w Warszawie, jest historykiem, strażnikiem pamięci o Holokauście, ekspertem Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie, promuje jak najlepsze związki polsko-żydowskie oraz opowiada się za pokojowym ułożeniem się Żydów i Palestyńczyków na tej samej ziemi. W imieniu uhonorowanego nagrodę odebrał jego syn Yuval.

Alex Dancyg Fot. Piotr Molecki/East News

Na stronie od 2024-03-17

14/03/2024 r.

Alex Dancyg: człowiek pokoju, dialogu i przyjaźni

Dziś Orzeł Jana Karskiego trafia do Alexa Dancyga. Trudno nie zauważyć duchowej bliskości pomiędzy patronem nagrody a jej laureatem. Obydwaj są ludźmi zdolnymi do poszerzania swej tożsamości. Jan Karski wobec Zagłady Żydów, poprzez którą – jak głosił – ludzkość popełniła po raz drugi grzech pierworodny, sam stał się Żydem z wyboru. Podobnie Alex Dancyg był świadomym Żydem, służącym swemu narodowi i państwu Izrael, który nigdy nie przestał być Polakiem.

Dialog

Na stronie od 2024-03-17

01/03/2024 r.

Interfaith Dialogue: Making Religion Part of Israel’s Middle East Peace

How did Rabbi Dr. Yakov Nagen, an unassuming, boyish-looking 55-yearold Talmudic scholar from Otniel, a small settlement south of Hebron, become involved in interfaith activities, meet with Muslim religious leaders,and travel throughout the world, spreading a message of peace, love and tolerance between Muslims and Jews?

Flaga Izraela

Na stronie od 2024-03-17

01/03/2024 r.

Israel as a Jewish State – Religious and Secular Dimensions

The rise of modern Zionism during the second half of the nineteenth century is essentially connected with the major processes that marked European Jewish life during the eighteenth and the nineteenth centuries. The most notable of these are the Enlightenment and its Jewish version and counterpart, the haskalah[1]; the process of secularization and its intellectual, political and cultural implications[2]; the struggle for the emancipation and integration of Jews in the societies in which they lived; the emergence of national consciousness and national movements in Europe; and the steady growth of modern racial anti-Semitism. All these phenomena exerted a long-term influence on the Jewish community in general, and on Israeli Jewish society in particular. Indeed, to this day they continue to help shape Jewish identities and to determine the role of religion within these identities.

Main Cathedral of the Russian Armed Forces. Image Credit: Odintsovo-Info

Na stronie od 2024-03-15

20/02/2024 r.

Open Letter: War in Ukraine and the Russian Church

We address your Excellencies, leaders of the major Christian Churches and confessions, to plead with you. We ask that you publicly address four acute problems that large-scale military conflicts in the modern world pose to all Christians:
- Using religion to justify violence
- Injustice
- Religious nationalism
- Outright lies emanating from church pulpits

Ramadan Karem

Na stronie od 2024-03-13

14/03/2024 r.

Lessons from Ramadan on the Dignity of the Human Person

Lessons from Ramadan on the dignity of the human person with teachings and blessings from teachers including Sheikh Abu Iyyad, Fauzia Chanda, Qadi Muhammad Abu Obied, and Sheikh Ghassan Manasra.
Jewish response and prayer offered by Nechama Goldman Barash. Followed by a Christian prayer offered by Heather Smith.

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu - fragment logo

Na stronie od 2024-03-13

14/03/2024 r.

Konferencja – Wiara i Naród

Pytania o relacje zachodzące pomiędzy wiarą i narodem są istotnymi pytaniami, nie tylko w dzisiejszych czasach. Czy wiara może być związana z narodem, czy jest jedynie osobistą relacją człowieka z Bogiem? Czy Bóg wzywa cały naród czy tylko pojedynczego człowieka? Co stanowi o narodzie, którego członkowie wywodzą się z różnych narodów i religii lub nie identyfikują się z żadną religią? Czy Bóg kieruje odmienne wezwania do poszczególnych narodów, tak jak kieruje indywidualnie do każdego z nas? Czy takie rozumowanie może być początkiem dyskryminacji lub rasizmu? A może wiara w Boże wezwanie jest źródłem pokoju w każdej sytuacji i kontekście?

Bogdan Białek

Na stronie od 2024-03-12

15/03/2024 r.

"Ostatni Hiob" - Spotkanie z Bogdanem Białkiem i jego tomikiem wierszy

Bogdan Białek - psycholog, redaktor i wydawca pierwszego w Polsce magazynu psychologicznego "Charaktery", autor wielu książek, działacz społeczny – m.in. współorganizator kieleckiej "Solidarności", założyciel i wieloletni prezes, obecnie prezes honorowy Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, b. współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

Święto Meiselsa -  ogłoszenie

Na stronie od 2024-03-11

16/03/2024 r.

Święto Meiselsa

Celem Święta Meiselsa jest popularyzacja wiedzy o Dowie Berze Meiselsie (1798-1870) – naczelnym rabinie Krakowa, a później Warszawy, przedsiębiorcy, polityku, orędowniku przyznania Żydom pełni praw obywatelskich oraz patriocie gorąco popierającym polskie dążenia narodowowyzwoleńcze – oraz integracja lokalnej społeczności.

Purimszpil, czyli historia królewska z pradawnych czasów

Na stronie od 2024-03-10

10/03/2024 r.

Purimszpil, czyli historia królewska z pradawnych czasów

Sztuka oparta została na biblijnej Księdze Estery i związanej z nią historią króla Achaszwerosza, królowej Estery, Żyda Mordechaja oraz Hamana. W trakcie spotkania usłyszymy o genezie żydowskiego święta Purim i tradycjach z nim związanych.