Kronika Wydarzeń Bieżących

Obraz przedstawiający rzekomy mord rytualny z katedry w Sandomierzu autorstwa Karola de Prevot (XVIII w.)

Na stronie od 2020-12-02

30/11/2020 r.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów składa zażalenie

KUL umarza postępowanie w sprawie wypowiedzi ks. Guza o mordach rytualnych.
Uzasadnienie? W wypowiedzi „nie można odnaleźć akcentów nawołujących do nienawiści na tle rasowym”. Polska Rada Chrześcijan i Żydów składa zażalenie.

Hagia Sofia

Na stronie od 2020-12-01

01/12/2020 r.

Hagia Sophia: From museum to mosque

„W Turcji uczy się akceptować różnorodność, ale ważne jest też, aby być akceptowanym. W tym względzie jedyną drogą jest serdeczność i przyjaźń. Dążyłem do dialogu z władzami i ze światem muzułmańskim i jestem coraz bardziej przekonany, że dialog, zanim stanie się spotkaniem i konfrontacją idei, musi być spotkaniem ludzi, którzy mają zarówno serca, jak i umysły. Jeśli dialog nie angażuje serca, jest mało przydatny”

Biblia

Na stronie od 2020-12-01

01/12/2020 r.

Biblia. Księga, która narodziła się w rodzinie

"Historie rodziny w Biblii są zróżnicowane i niełatwe! Moglibyśmy je nazwać „real family”. Poznajemy domy, w których są realne problemy i to duże. Ile mamy takich historii współcześnie, wynikających z niemalże dokładnie takich sytuacji!". Co Biblia mówi o rodzinie? O tym rozmawiamy z biblistą, Piotrem Kosiakiem.

MAgazyn Memoria nr. 38

Na stronie od 2020-11-30

30/11/2020 r.

Miesięcznik Memoria Nr 38

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."

Drewniana bóżnica

Na stronie od 2020-11-30

30/11/2020 r.

Dlaczego drewniane bóżnice powstały właśnie w Polsce?

W wieku 100 lat zmarła w Warszawie p. Maria Piechotkowa, badaczka architektury żydowskiej, autorka "Bram nieba" i "Krajobrazu z menorą", laureatka Nagrody im. J. Karskiego i P. Nireńskiej oraz Nagrody im. I. Sendlerowej.

Abp. Grzegorz Ryś

Na stronie od 2020-11-30

30/11/2020 r.

W każdym czasie - abp Grzegorz Ryś

...„Nauczycielu, kiedy to nastąpi?”. Pojawiło się także drugie pytanie: „Jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?”.

ks. Jan Zieia

Na stronie od 2020-11-28

07/12/2020 r.

Jacek Moskwa: Niewygodny prorok. Biografia ks. Jana Ziei

Ksiądz Jan Zieja – świadek XX wieku, który całym życiem służył Bogu i człowiekowi. Podczas doświadczeń kampanii w 1920 roku z przykazania „Nie zabijaj!” uczynił swoje credo. W ciężkich czasach był zawsze blisko tych, którzy go potrzebowali – trakcie drugiej wojny światowej pełnił funkcję naczelnego kapelana Szarych Szeregów, Batalionów Chłopskich oraz Batalionu „Baszta” w Powstaniu Warszawskim.

"Żyd na szczęście" - "Lucky Jewathon"

Na stronie od 2020-11-27

19/04/2024 r.

The Lucky Jewathon - Żyd na szczęście

Nazwa “Żyd na szczęście” odnosi się do figurek i małych obrazków prezentujących wizerunek Żyda ze złotą monetą, czyli przedmiotów zwyczajowo sprzedawanych w Polsce jako przynoszące szczęście talizmany. Podczas, gdy niektórzy postrzegają je jako pamiątki po przedwojennej społeczności żydowskiej w Polsce, dla wielu są po prostu antysemickimi karykaturami. Projekt dotyka kulturowych zawiłości związanych z tymi przedmiotami...

Historia Żydów w starożytności

Na stronie od 2020-11-27

31/08/2020 r.

Historia Żydów w starożytności

Od Thotmesa do Mahometa. Łukasz Niesiołowski-Spano, Krystyna Stebnicka. Wydawnictwo Naukowe PWN , Warszawa 2020. "Publikację wyróżnia wyjątkowe ujęcie tematu, gdyż prezentowany w niej wykład nie przypomina tradycyjnych „biblijnych” historii Izraela, został bowiem – gdy tylko było to możliwe – oparty na źródłach pozabiblijnych konfrontowanych z narracją Biblii. W wielu miejscach autorzy odrzucają wersje wydarzeń przedstawione w Piśmie jako niezgodne z faktami historycznymi. W myśl tej koncepcji metodologicznej, nakazującej w miarę możliwości ujmować dzieje Żydów w kontekście zewnętrznym, ..."

The Counter Extremism Project

Na stronie od 2020-11-27

27/11/2020 r.

The Counter Extremism Project

Mission Statement: The growing strength of extremist groups threatens the peace and stability of nations and the security and core values of people everywhere.

Institute for Polish-Jewish Studies - logo

Na stronie od 2020-11-27

27/11/2020 r.

IPJS Events Calendar for this year 2020-21

The Institute for Polish-Jewish Studies has again organised an inspiring range of events to remind us of the rich legacy of Jewish life in Poland, and in Eastern Europe more generally. Lectures, book launches, workshops and the annual conference to launch the new volume of Polin. Studies in Polish Jewry bring the state of the art in this field to a London audience. I very much look forward to join these events, most of which will also be accessible from further afield by computer.

Prof. Dariusz Stola. Historia Żydów w Polsce komunistycznej: schyłek czy odrodzenie?

Na stronie od 2020-11-26

26/11/2020 r.

Prof. Dariusz Stola. Historia Żydów w Polsce komunistycznej: schyłek czy odrodzenie?

"Zostają jednostki, to nie jest społeczeństwo, to jest populacja. Używamy terminu „społeczeństwo żydowskie” czy nawet „społeczności żydowskie” – ale ta grupa ma tak niezwykłą strukturę i mobilność, że można się zawahać przed użyciem słowa społeczeństwo" mówił nasz gość o Żydach próbujących budować po Zagładzie nowe życie w Polsce w rozmowie dla Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej w 2005 roku. (z zapowiedzi Stowarzyszenia im. Jana Karskiego)