Kronika Wydarzeń Bieżących

Fragment godła Stolicy Apostolskiej

Na stronie od 2021-08-31

31 sierpnia 2021 r.

Odpowiedź na zarzuty wobec katechezy papieża

„Żydzi i chrześcijanie uznają, że samo prawo zewnętrzne nie może nas przemienić bez oczyszczającego i przemieniającego działania Boga (Ez 36, 25-27), który dla nas zaczął już uobecniać się w swoim Mesjaszu (Ga 2, 20-21)” – stwierdził na łamach „L’Osservatore Romano” abp Victor Manuel Fernandez. Arcybiskup La Platy i były rektor Uniwersytetu Katolickiego Argentyny jest od dawna bliskim współpracownikiem Papieża Franciszka.
Hierarcha odpowiada pośrednio na zarzuty Naczelnego Rabinatu Izraela w odniesieniu do papieskiej katechezy z 11 sierpnia, na temat relacji między Prawem Mojżeszowym a łaską Bożą. Przewodniczący Komisji Naczelnego Rabinatu Izraela ds. Dialogu ze Stolicą Apostolską, rabin Rasson Arousi powiedział, że papieskie komentarze wydają się sugerować, iż prawo żydowskie przestało być aktualne.
KAI/Wiara.pl

Elijah Interfaith Institute

Na stronie od 2021-08-31

2 września 2021 r.

Towards a Global Ethic

Elijah Interfaith Institute - Wisdom Newsletter August 2021
- In Memoriam - Venerable Bhikkhuni Kusuma
- Towards a Global Ethic
- Praying Together in Jerusalem: Repentance according to Rav Kook

Wspólnota Sumienia – Koalicja Wzajemnego Szacunku

Na stronie od 2021-08-30

30 sierpnia 2021 r.

Oświadczenie Wspólnoty Sumienia – Koalicji Wzajemnego Szacunku ws. pomocy uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej

"...wzywamy kompetentne polskie władze, aby przebywającym w strefie przygranicznej uchodźcom niezwłocznie udzieliły niezbędnej pomocy humanitarnej: dostarczyły ciepłe posiłki, napoje, lekarstwa oraz zapewniły pomoc lekarską. Jest to nasz ludzki obowiązek wobec potrzebujących - niezależnie od ich obecnego i przyszłego statusu prawnego."

Magazyn Memoria 47

Na stronie od 2021-08-30

29 sierpnia 2021 r.

Miesięcznik Memoria Nr 47

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."

30.08.1942 to tragiczna data dla Nowego Targu i całego Podhala

Na stronie od 2021-08-30

30 sierpnia 2021 r.

30.08.1942 to tragiczna data dla Nowego Targu i całego Podhala

Żydzi z najmniejszych nawet wsi ginęli na miejscu bądź wywiezieni zostali na śmierć do Bełżca gdzie zagazowano 400 tys osób. Wpis dr Karolina Panz na dzisiejszą rocznicę jest wyjątkowy bowiem dzięki Chanie Grassgrun przenosimy się 79 lat wstecz do Nowego Targu i dowiadujemy się jak zginęło miasto......

Rabinka Małgorzata Kordowicz

Na stronie od 2021-08-30

30 sierpnia 2021 r.

Chrześcijaństwo nie jest sektą judaizmu

Wyrwane z kontekstu sformułowanie ze środowej papieskiej katechezy z 11 sierpnia brzmi jak mało pochlebna ocena praktyk wyznawców judaizmu - Małgorzata Kordowicz, rabinka

Obmycie rąk

Na stronie od 2021-08-29

29 sierpnia 2021 r.

Problem prawdziwej „nieczystości” człowieka nie dotyczy zewnętrznych rytów

"To prawdziwe nieszczęście człowieka, gdy powołując się na obronę religijnych tradycji i wartości, w praktyce odrzuca w swym życiu Słowo Boże, postępując niegodziwie, żyjąc w pogardzie dla innych, czy głosząc nienawiść." - Z komentarza do Ewangelii ks. Grzegorza Michalczyka.

Szofar z rogu baraniego, XIX/XX wiek / zbiory ŻIH

Na stronie od 2021-08-29

29 sierpnia 2021 r.

God Detests Polarization

Tonight begins Slichot, the period of penitentiary prayers said leading up to the holidays of Rosh Hashana and Yom Kippur.

ICCJ offices Martin Buber House Heppenheim

Na stronie od 2021-08-27

27 sierpnia 2021 r.

ICCJ Backgrounder on Paul's Letter to the Galatians

On the occasion of some irritations and concerns caused by a series of lessons given by Pope Francis on Paul's Letter to the Galatians, the ICCJ Executive Board asked its Honorary President, Dr Philip A. Cunningham, to provide some background on the Letter to the Galatians and the Pope's recent catecheses.
"Christians have an obligation to remember that their words affect the living Jewish community of today. Whether they intend to or not, they will promote either respect or disdain for Jewish spiritual lives and traditions when discussing almost any aspect of Christian faith." - Dr Philip A. Cunningham

Fot. AFP/EAST NEWS

Na stronie od 2021-08-27

27 sierpnia 2021 r.

Po wypowiedzi papieża rabini pytają o przyszłość stosunków katolicko-żydowskich

Ich niezadowolenie wywołały słowa Ojca Świętego z katechezy podczas środowej audiencji ogólnej 11 sierpnia o tym, iż zawarte w Torze setki różnych nakazów i zakazów „nie dają życia” i nie są w stanie wypełnić obietnic Bożych. „Ci, którzy szukają życia, muszą patrzeć na obietnicę i jej urzeczywistnienie w Chrystusie.” – powiedział papież. /KAI/

Na stronie od 2021-08-27

27 sierpnia 2021 r.

Biskup Kościoła prosi o modlitwę i włączenie się lokalnie w działania na rzecz afgańskich uchodźców, którzy uciekają od terroru i przemocy.

W świetle powyższych wydarzeń w nawiązaniu do apelu Konsystorza proszę o modlitwę podczas najbliższych nabożeństw i włączenie się lokalnie w działania na rzecz afgańskich uchodźców, którzy uciekają od terroru i przemocy.
Biskup Jerzy Samiec, Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce