Kronika Wydarzeń Bieżących

Forum Dialogu - logo

Na stronie od 2021-10-26

23 listopada 2021 r.

Judaizm przemyślany na nowo: o współczesnych rytuałach. Rozmowa z Alizą Kline

Spotkanie z Alizą Kline, współzałożycielką i dyrektorką generalną organizacji OneTable, która angażuje dziesiątki tysięcy młodych Żydów wokół wspólnie przygotowywanych kolacji szabatowych. Wcześniej Aliza Kline stworzyła w Bostonie mykwę Mayim Hayyim, której sukces pokazuje, że pozornie archaiczny zwyczaj może stać się praktyką współczesną i niosącą nowe znaczenia.

Cmentarz

Na stronie od 2021-10-25

26 października 2020 r.

Jak zachować się na cmentarzach różnych wyznań i tradycji

Liczymy, że nasz poradnik pozwoli zrozumieć, że cmentarze mogą wyglądać różnie, ale łączy je ta sama pamięć i cześć dla Zmarłych – tyle że wyrażana w różny sposób. Mamy nadzieję, że przyczyni się on do otoczenia cmentarzy jeszcze większą i odpowiednią opieką przez społeczników oraz lokalne władze.

Uchodźcy, msza, adoracja, rozmowa

Na stronie od 2021-10-25

27 października 2021 r.

„Byłem przybyszem, a nie przyjęliście mnie” (Mt 25,43). Msza / adoracja / rozmowa

Chcemy otoczyć modlitwą zarówno uchodźców i migrantów, którzy cierpią na granicy polsko-białoruskiej, jak i tych, którzy niosą im pomoc. W środę, 27 października o godz. 19.00 spotkajmy się na Mszy Świętej, a po niej na adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Po modlitwie, ok. 20.15, zapraszamy na rozmowę z Jakubem Kiersnowskim, prezesem KIK, który opowie o pracy PIK przy granicy.
Duszpasterstwo Środowisk Twórczych w Warszawie.
Miłosierny Boże, spraw, żeby uchodźcy i migranci, pozbawieni domu, rodziny i wszystkiego, co znajome, doświadczali Twojej obecności wypełnionej miłością. Spraw, aby czuli, że im towarzyszysz.

Stowarzyszenie "Studnia Pamięci"

Na stronie od 2021-10-25

24 października 2021 r.

"Studnia Pamięci" na żydowskich cmentarzach w Siedliszczu i Lublinie

Podziękowania dla wszystkich, którzy przez ostatnie trzy lata włączyli się w pomoc przy realizacji tego projektu - potomków siedliskich Żydów, a jednocześnie fundatorów upamiętnienia, rodzin Niderman, Hochman, Nider, Chachava, Grojskop, Troyanovsky. Podziękowania dla władz miasta, wolontariuszy, architektów, wykonawców, komisji rabinicznej do spraw cmentarzy, Fundacji Friends for the Jewish Heritage in Poland, Forum Dialogu, Stowarzyszeniu Motocyklan Siedliszcze, Koła Gospodyń oraz mieszkańców Siedliszcza, którzy okazali nam swoje wparcie. Niech to wspólne dzieło będzie symbolem pamięci o Żydach którzy przez lata współtworzyli historię Siedliszcza.

Na stronie od 2021-10-25

25 października 2021 r.

Żydzi ukrywający się po „aryjskiej stronie”

„Zdecydowaliśmy się nie opuszczać pola nawet nocą, żeby nikt nie zauważył naszej obecności. [...] Był silny deszcz o [godzinie] siódmej i zmokliśmy. Czekaliśmy do pierwszej w nocy, aż przestanie padać, będąc wystawionymi przez sześć godzin na ulewę, ale nie przestało. Opuściliśmy pole i poszliśmy do naszych chłopów. On bał się dać nam schronienie w domu i umieścił nas w dziurze na ziemniaki, gdzie spędziliśmy cały dzień. Ciemność nie pozwoliła mi pisać. [...] Wieje zimny wiatr.

Cmentarz ,xydowski w Nowym Targu

Na stronie od 2021-10-24

24 października 2021 r.

Ludzie, Nie Liczby-People, Not Numbers

7 listopada o godzinie 12 planujemy odczytać imiona i nazwiska prawie 2900 ofiar Zagłady z Nowego Targu i Podhala. Zapraszamy.

Cmentarz w Chmielniku, fot. Krzysztof Bielawski

Na stronie od 2021-10-24

24 października 2021 r.

Nowe przepisy zagrożeniem dla cmentarzy żydowskich

Rządowy projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych może przynieść dalsze zniszczenia cmentarzy żydowskich. Organizacje żydowskie są zaniepokojone.

Sławomir Pastuszka. Fot. archiwum prywatne

Na stronie od 2021-10-24

23 października 2021 r.

Żydowskie dziedzictwo, moje dziedzictwo

Dbając o cmentarz, ocalam materialne świadectwo społeczności, której nigdy nie mogłem poznać. I walczę o ocalenie własnej tożsamości – mówi Sławomir Pastuszka, opiekun górnośląskich cmentarzy żydowskich.

Kuczka w Bydgoszczy, fot. Google Street View

Na stronie od 2021-10-21

21 października 2021 r.

Tora i niemieckie listy znalezione w zabytkowej kuczce w Bydgoszczy

Kuczka na Fordonie to jedyny tego typu zabytek w Bydgoszczy. Dlatego miasto zdecydowało się na jego rewitalizację. Przed rozpoczęciem prac dokładnie zbadano budynek. Wtedy okazało się, że kryje on w sobie kilka tajemnic.

Las i uchodźcy

Na stronie od 2021-10-17

17 października 2021 r.

Głos Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w sprawie wsparcia dla osób na granicy z Białorusią

"Jako Synod Kościoła pragniemy wspierać w naszym Kościele wszystkie inicjatywy, które niosą pomoc osobom potrzebującym na białorusko-polskiej granicy. Wzywamy naszych współwyznawców, by nie pozostawali obojętni wobec ofiar tego kryzysu i, na miarę swoich możliwości, angażowali się w pomoc tym, którzy jej teraz szczególnie potrzebują. Wierzymy, że takie zaangażowanie i wsparcie udzielane we współpracy z tymi wszystkimi, którym los migrantów nie jest obojętny, jest praktyczną realizacją Ewangelii. Do praktycznego świadectwa o niej jesteśmy powołani jako Kościół Jezusa Chrystusa."