Kronika Wydarzeń Bieżących

Dialog w czasach polaryzacji, materiały XVIII Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego

Na stronie od 2022-09-15

15/09/2022 r.

Dialog o depolaryzacji

O tym, jak w praktyce budować dialog, jakie warunki muszą być spełnione, aby on zaistniał, i jak działać na rzecz zmniejszania polaryzacji społecznej, rozmawiali przedstawiciele czterech think tanków podczas debaty „Dialog w dobie polaryzacji”, która odbyła się 15 września 2022 r. w ramach XVIII Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego.

Papież Franciszek. Fot. Dicastery for Laity, Family and Life

Na stronie od 2022-09-15

13/09/2022 r.

Franciszek: pora otrząsnąć się z fundamentalizmu

Troska wierzących o człowieczeństwo powinna zacząć się od wysłuchania najsłabszych, od udzielenia głosu najbardziej kruchym, od odzwierciedlenia globalnej solidarności – apeluje papież podczas wizyty w Kazachstanie.

First Things - logo

Na stronie od 2022-09-15

15/09/2022 r.

THE WITNESS OF WORDS

The upcoming Jewish High Holidays might not seem like a fitting time to ponder Twitter, virtue-signaling, and public shaming. Yet the Days of Awe, which begin with Rosh Hashanah on September 25 and culminate ten days later with the fast of Yom Kippur, offer a timely lesson in how our modern methods of communication might define not only the year ahead but our own long-term legacies.

„Ja łebków nie dawałem. Procesy przed Żydowskim Sądem Społecznym” - okładka

Na stronie od 2022-09-14

15/09/2022 r.

„Ja łebków nie dawałem. Procesy przed Żydowskim Sądem Społecznym”

II wojnę światową przetrwało w Polsce ledwie kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Wszyscy przeżyli niewyobrażalny koszmar, a ich drogi ku ocaleniu były różne. Uldze wyzwolenia towarzyszyła silna potrzeba rozliczeń i wymierzenia sprawiedliwości.
Spotkanie wokół książki „Ja łebków nie dawałem” o procesach Żydów oskarżonych o kolaborację z Niemcami podczas II wojny światowej. Wydarzenie odbędzie się w Księgarni na Tłomackiem

Falenica, widok ulicy Handlowej (dzisiejszej Walcowniczej) w stronę przejazdu kolejowego. Przedwojenna pocztówka autorstwa Jana Wołyńskiego

Na stronie od 2022-09-14

13/09/2022 r.

Falenica: kto tutaj mieszkał przed nami?

We wspomnieniach żydowskich faleniczan ich miasteczko jawi się trochę jak miraż z obrazów Chagalla: jednocześnie wzniosły i groteskowy.

Modlitwa wzajemna Żydów, chrześcijan i muzułmanów podczas VI Zjazdu Gnieźnieńskiego „Europa dialogu”, 17 września 2005 r. Fot. Jan Brykczyński

Na stronie od 2022-09-14

13/09/2022 r.

Religie – nadzieja dla chwiejącego się świata

W przededniu spotkania międzyreligijnego w Kazachstanie (14.09.2022) grupa intelektualistów z różnych krajów świata wystosowała apel zatytułowany „Religie – nadzieja dla chwiejącego się świata”. Powstał on z inicjatywy trzech osób: czeskiego socjologa i teologa ks. Tomáša Halíka, niemieckiej polityczki Annette Schavan (była ministrem edukacji i ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej) oraz austriackiego teologa pastoralnego i religioznawcy Paula M. Zulehnera.

Wspólnota Sumienia - Koalicja Wzajemnego Szacunku

Na stronie od 2022-09-14

22/02/2021 r.

Wspólnota Sumienia

Koalicja Wzajemnego Szacunku
Inicjatywa ta nie ma na celu pogłębiania dialogu ekumenicznego czy międzyreligijnego, tym bowiem profesjonalnie zajmuje się wiele organizacji. Zrodziła się ona z potrzeby okazania solidarności z tymi, którzy doświadczają pogardy, wykluczenia lub przemocy.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich, / autor: Fratria

Na stronie od 2022-09-11

06/09/2022 r.

Dialog polsko - żydowski. Konferencja naukowa w sieradzkim klasztorze

Obserwując to, co dzieje się dziś na Bliskim Wschodzie, w Chinach czy w innych regionach świata, być może mamy teraz najgorszy czas dla wyznawców chrześcijaństwa. W związku z tym, naszym obowiązkiem, jako żydów, którzy doskonale wiedzą, czym jest niewola, jest bycie w świecie rzecznikami chrześcijan.
Dialog jest podstawowym ludzkim doświadczeniem budującym relacje, tworzącym wspólnotę. W związku z tym rozmowa zawsze jest potrzebna. Bez niej nie mogę zrozumieć drugiego człowieka, nie mogę go poznać
— powiedział Michael Schudrich naczelny rabin Polski, podsumowując konferencję.

Ks. Tomáš Halík podczas odbierania Nagrody im. ks. Tischnera, listopad 2021. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Na stronie od 2022-09-06

05/09/2022 r.

Ks. Halík: Kościół potrzebuje zmiany większej niż zmiany instytucjonalne

Dla czeskiego teologa ks. Tomáša Halíka obecny kryzys Kościoła otwiera szansę na nowe formy chrześcijaństwa. „Nie da się obejść konieczności nowej reformy, nawet przy ryzyku, że ci, dla których ta reforma byłaby zbyt radykalna, opuszczą Kościół” – powiedział w wywiadzie dla austriackiego dziennika „Kleine Zeitung”. „Tylko cierpliwy wysiłek dialogu mógłby złagodzić to niebezpieczeństwo” – dodał.

Bp Georg Baetzing i Dr Katrin Brockmoeller wygłaszają kazanie dialogowane podczas Dni Katolików - fot. East News

Na stronie od 2022-09-06

05/09/2022 r.

Kościół przyszłości

"Pewien kardynał powiedział mi: „Próbowaliśmy już wszystkiego, nic nie ,brpomaga. Ludzie nie chcą słuchać naszego przesłania”. Pomyślałem sobie od razu: „Powinieneś podać się do dymisji”. Ja wierzę, że chrześcijaństwo jest atrakcyjne i że takie pozostanie."
Z Hansem Joasem rozmawia Michał Jędrzejek WRZESIEŃ 2022