Kronika Wydarzeń Bieżących

Epifania

Na stronie od 2021-01-06

06/01/2021 r.

Epifania

Mówią:
- ks. Grzegorz Michalczyk, rektor kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego w Warszawie, Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych
- ks. Michał Jabłoński, proboszcz parafii ewangelicko reformowanej w Warszawie
w kontekście Święta Epifanii (Objawienia Pańskiego, "Trzech Króli") u chrześcijan.

Na stronie od 2021-01-04

04/01/2021 r.

Yossi Klein Halevi - Człowiek Pojednania 2019

Wraz z tłumaczeniem!!!: oraz laudację Zbigniewa Nosowskiego i głos tłumacza. "Szalom, pozdrawiam z Jerozolimy. Olafie, Zbyszku, Staszku – jestem tak wzruszony z powodu tego, co powiedzieliście, i tego, że uczyliście mnie, co ja właściwie zrobiłem, czyniąc to w sposób intuicyjny – wy ubraliście to w słowa. To pomaga mi zrozumieć, z czym się po omacku zmagałem przez te wszystkie lata. Muszę powiedzieć, że żadne wcześniejsze wydarzenie, w którym uczestniczyłem, nie sprawiło takiej przyjemności i nie znaczyło tak wiele, jak niniejsza uroczystość mnie poświęcona. ...

prof. Paweł Śpiewak / fot. Marta Kuśmierz

Na stronie od 2021-01-03

21/12/2020 r.

Profesor Paweł Śpiewak: Nie chciałbym tego doświadczenia zamykać w kapsule czasu

Uważam, że w Instytucie udało się spełnić moje i nasze wspólne plany. Oddaję następcom instytucję sprawnie działającą, ze świetnym zespołem pracowniczym. ŻIH istnieje dobrze. Przeszedł – Baruch HaSzem – głęboką metamorfozę. Stał się ważną instytucją kultury, edukacji, pamięci historycznej. Pozostał cennym ośrodkiem badawczym i archiwalnym. Stał się instytucją otwartą dla Warszawy, dla świata. Mam nadzieję, że będzie dobrze trwał i dobrze świecił.

Wnętrze synagogi Pod Białym Bocianem, fot. wroclaw.pl

Na stronie od 2020-12-31

31/12/2020 r.

Powstał album o odbudowie synagogi Pod Białym Bocianem

Synagoga Pod Białym Bocianem to najważniejsze miejsce dla wrocławskich wyznawców judaizmu, ale i ważny punkt na mapie kulturalnej Wrocławia. Jej odbudowa trwała prawie 20 lat.

Miesięcznik Memoria Nr 39

Na stronie od 2020-12-31

31/12/2020 r.

Miesięcznik Memoria Nr 39

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."

Zbigniew Nosowski

Na stronie od 2020-12-31

28/12/2020 r.

Umiera na naszych oczach pewna forma funkcjonowania Kościoła w Polsce. Ale koniec epoki to nie koniec świata

Ostatnio sporo mówię i pisuję o nadziei bez optymizmu. Minęły (bezpowrotnie?) czasy, gdy byłem niepoprawnym optymistą. Skończyła się też epoka nadziei łatwo znajdującej uzasadnienie. Nastał czas szukania nadziei wbrew nadziei.
Nie, to nie jest pesymizm. Ani zniechęcenie. Jeśli już, to efekt smutku i rozgoryczenia, że w Polsce mamy właściwie do czynienia z sekularyzacją na własne życzenie – z samosekularyzacją. Tak wcale nie musiało być. Nie wpadliśmy przecież w jakieś dziejowe wiry, które zaowocowały sekularyzacją. Na drogę szybkiej dechrystianizacji nasz Kościół wkroczył zbiorowo z własnej nieprzymuszonej woli, właściwie świadomie.

ICCJ President's Greetings for 2021

Na stronie od 2020-12-31

31/12/2020 r.

ICCJ President's Greetings for 2021

Leaving the year 2020 will be a relief to many! What the first year of the new decennium did offer us was something unexpected; still, something which shouldn’t totally surprised us. Viruses come and go. The Covid-19 is contagious and fatal. It very soon spread around the globe and became a pandemic in the full meaning of the word.

Fragment okładki „Chiduszu" 10/2020. Autorka: Katarzyna Modzelewska

Na stronie od 2020-12-30

28/12/2020 r.

„Chidusz” 10/2020: Żydowska samonienawiść i miłość do chrześcijaństwa

Na okładce biały niedźwiedź, bohater jidyszowego opowiadania Arna Mejzla z 1927 roku, którego pierwsze tłumaczenie na język polski publikujemy w grudniowym numerze. W tym „Chiduszu” amerykański talmudysta Daniel Boyarin rozprawia się ze swoją miłością do chrześcijaństwa, a Jacqueline Rose, brytyjska badaczka literatury, dekonstruuje mit żydowskiej samonienawiści. Ora Dresner opowiada o dawnych mieszkańcach najbardziej literackiej wrocławskiej willi, w której swoją siedzibę będzie miała Fundacja Olgi Tokarczuk.