Kronika Wydarzeń Bieżących

Festiwal Warszawa Singera. Jak co roku, Żydowski Instytut Historyczny jest partnerem cyklu wydarzeń - plakat festiwalu.

Na stronie od 2020-08-25

23 sierpnia 2020 r.

Festiwal Warszawa Singera w Żydowskim Instytucie Historycznym

Właśnie trwa 17. Festiwal Warszawa Singera. Jak co roku, Żydowski Instytut Historyczny jest partnerem cyklu wydarzeń. Zapraszamy do wzięcia udziału w przygotowanych przez nas spotkaniach online..

Festiwal Warszawa Singera - plakat

Na stronie od 2020-08-25

29 sierpnia 2020 r.

Czego Nachman z Bracławia mógł nauczyć się od Beethovena?

Żydzi mówiący w jidysz ukochali Beethovena bardziej niż innych kompozytorów zachodnioeuropejskich. Dla nich reprezentował umiłowanie wolności, swobodę kreacji artystycznej, niezależność ducha. W XX wieku był więc bohaterem wielu opowiadań dla dzieci i dorosłych, a Oda do radości jest śpiewana do dziś przez amatorskie chóry żydowskie w Ameryce do słów klasyka literatury żydowskiej – Pereca. Wykład Belli Szwarcman-Czarnoty - Austiackie Forum Kultury (z transmisją on-line)

Maria Janion

Na stronie od 2020-08-24

23 sierpnia 2020 r.

Maria Janion 24.12.1926 - 23.08.2020

23 sierpnia 2020 r. wieczorem zmarła w Warszawie prof. Maria Janion, jedna z najwybitniejszych polskich humanistek.
Historyczka literatury i idei, badaczka kultury, znawczyni polskiego i europejskiego romantyzmu. Autorka ponad 20 książek o zasadniczym znaczeniu dla refleksji o polskiej tożsamości, m.in. "Gorączki romantycznej" , "Niesamowita Słowiańszczyzna" i ""Bohater, spisek, śmierć. Wykłady żydowskie". Wnikliwa komentatorka polskich mitów narodowych.

prof, Stanisław Krajewski w Tatrach

Na stronie od 2020-08-24

23 sierpnia 2020 r.

Nieustająca aktualność Tory (Szoftim)

Termin „sprawiedliwość” nie oddaje w pełni hebrajskiego „cedek”. Wedle tego samego rabina Sacksa wśród odcieni znaczenio¬wych słowa cedek są: sprawiedliwość, miłosierdzie, prawość, uczciwość, bezstronność, niewinność. Chodziłoby więc o dążenie do sprawiedliwości w sposób zgodny z tymi określeniami. Coś takiego pojawiło się w pierwotnej „Solidarności” i naznaczyło polską pokojową rewolucję w 1989 r. Działo się to wbrew poglądom wyrażonym np. przez pewnego znanego pisarza, że do zwieńczenia rewolucji zabrakło wieszania komuchów na latarniach… Niestety to najlepsze dziedzictwo „Solidarności” zostało w dużej mierze zaprzepaszczone. Oby Białorusinom udało się lepiej. Wygrają na tym oni i my wszyscy.

Elijah is happy to announce the release by Cascade Books of Coronaspection: World Religious Leaders Reflect on COVID-19 by Alon Goshen-Gottstein. You have been following the Coronaspection pr

Na stronie od 2020-08-24

24 sierpnia 2020 r.

Coronaspection: World Religious Leaders Reflect on COVID-19 by Alon Goshen-Gottstein.

Elijah is happy to announce the release by Cascade Books of Coronaspection: World Religious Leaders Reflect on COVID-19 by Alon Goshen-Gottstein. You have been following the Coronaspection project over the past few months. We have had hundreds of thousands of views and responses and a reach of millions.

Papież Franciszek (Fot. Gregorio Borgia / AP Photo)

Na stronie od 2020-08-23

22 sierpnia 2020 r.

Papież: nie wolno używać imienia Boga do terroryzowania ludzi

„Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony i nie chce, aby Jego imię było używane do terroryzowania ludzi. Proszę wszystkich o zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu” – napisał Papież Franciszek w tweecie na Międzynarodowy Dzień pamięci o ofiarach przemocy na tle religijnym. Został on ustanowiony przez ONZ w 2019 roku.

78. rocznica zagłady kieleckiego getta - obchody, plakat

Na stronie od 2020-08-21

20 sierpnia 2020 r.

78. rocznica zagłady kieleckiego getta

Obecny świat wcale nie jest lepszy od dawnego. Do dzisiaj nie brakuje głosów, że trzeba zniszczyć tych, którzy nie pasują do czyichś wyobrażeń – mówił wczoraj w Kielcach Bogdan Białek. – Powinno zapalić się nam wielkie czerwone światło, gdy słyszymy, że jakieś grupy społeczne nie są ludźmi – zaznaczył Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Na stronie od 2020-08-21

19 sierpnia 2020 r.

78 lat temu w cieniu zagłady Żydów Warszawy dokonała się tragedia żydowskich mieszkańców pasa osiedli położonych na wschód od stolicy.

Co roku powtarzamy w Otwocku, że żaden dzień nie zmienił historii naszego miasta tak bardzo jak środa, 19 sierpnia 1942 r. – mówił wczoraj Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź” i przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, na rozpoczęcie marszu pamięci i modlitwy w 78. rocznicę zagłady getta.

XVII Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"  - plakat

Na stronie od 2020-08-19

22 sierpnia 2020 r.

Warszawa Singera

XVII Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" - jedno z najważniejszych i najbardziej dynamicznych wydarzeń kulturalnych Stolicy. Spektakle oraz koncerty prezentowane będą w Teatrze Kwadrat, Synagodze im. Nożyków, Centrum Kultury Łowicka oraz Hard Rock Cafe.

Stanisław Krajewski w Tatrach

Na stronie od 2020-08-16

16 sierpnia 2020 r.

Nieustająca aktualność Tory (Ree)

(...) Tym ciekawsze jest zobaczenie, jak jedzenie mięsa jest ujmowane w Torze. Otóż w trakcie wędrówki do Ziemi Obiecanej jedzenie mięsa jest nierozerwalnie związane z rytuałami ofiarniczymi. Wyraża to wiarę, że zwierzęta są żywymi istotami, stworzonymi przez Stwórcę, musimy więc wyrazić świadomość tego w sposób rytualny, a krew, traktowaną jako siedlisko czy symbol życia, musimy zwrócić ziemi. - z komentarza Stanisława Krajewskiego do Tory

Znicz

Na stronie od 2020-08-14

16 sierpnia 2020 r.

Forum Dialogu - Pamięć

„Nieobecna Rodzina”, dwudniowe wydarzenie z okazji rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Białostockim, odbędzie się w dniach 16 i 17 sierpnia. Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku, we współpracy z Galerią im Sleńdzińskich oraz Białostockim Ośrodkiem Kultury, zapraszają mieszkańców

„Judaizm i synagoga” - seminarium zorganizowane w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe

Na stronie od 2020-08-14

9 sierpnia 2020 r.

Judaizm i synagoga

W niedzielę 9 sierpnia 2020 r. w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie odbyło się seminarium „Judaizm i synagoga” zorganizowane w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. W wydarzeniu wzięło udział 18 nauczycielek i nauczycieli z całej Polski.