Kronika Wydarzeń Bieżących

Dzień Islamu w Kościele katolickim

Na stronie od 2021-01-11

26 stycznia 2021 r.

XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

26 stycznia 2021 roku przypada XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje do tematu przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.

XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce - plakat

Na stronie od 2021-01-08

17 stycznia 2021 r.

XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce - zapowiedź

Pod hasłem: Życie i śmierć. „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15) w niedzielę 17 stycznia odbędzie się XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa i obowiązujące ograniczenia wszystkie wydarzenia będą odbywać się w przestrzeni Internetu.

Antisemitism in the Bolshevik Revolution

Na stronie od 2021-01-08

20 stycznia 2021 r.

Antisemitism in the Bolshevik Revolution

In his pioneering study Antisemitism in the Bolshevik Revolution, recently published in a paperback edition by Cambridge University Press), Brendan McGeever explores the significance of antisemitism in the tumultuous period of the Bolshevik Revolution and the Civil War, and in which ways both Jewish activists and the ruling Communist Party confronted it.
In collaboration with The UCL Institute of Jewish Studies
Wednesday, 20 January 2021 6:30pm GMT on Zoom

Na stronie od 2021-01-07

7 stycznia 2021 r.

Krzysztof Śliwiński 1940 - 2021

Działacz katolicki, uczestnik opozycji demokratycznej w okresie PRL, i były wicenaczelny "Wyborczej", dyplomata. Pełnomocnik rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską (1995–1999). Człowiek dialogu i bliskich spotkań chrześcijańsko-żydowskich.

Na stronie od 2021-01-07

7 stycznia 2021 r.

Praying Together in Jerusalem

This is another wonderful opportunity to learn with seekers of wisdom around the world and to pray side-by-side with people of diverse faiths. Our topic will be “Friendship Across Religions” and we will be listening to inspirational words and teachings from teachers from four different traditions before engaging in interfaith prayers.

Epifania

Na stronie od 2021-01-06

6 stycznia 2021 r.

Epifania

Mówią:
- ks. Grzegorz Michalczyk, rektor kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego w Warszawie, Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych
- ks. Michał Jabłoński, proboszcz parafii ewangelicko reformowanej w Warszawie
w kontekście Święta Epifanii (Objawienia Pańskiego, "Trzech Króli") u chrześcijan.

Na stronie od 2021-01-04

4 stycznia 2021 r.

Już można odsłuchać wypowiedź Yossiego Kleina Haleviego, gdy został mu przyznany tytuł Człowiek Pojednania

Wraz z tłumaczeniem!!!: oraz laudację Zbigniewa Nosowskiego i głos tłumacza. "Szalom, pozdrawiam z Jerozolimy. Olafie, Zbyszku, Staszku – jestem tak wzruszony z powodu tego, co powiedzieliście, i tego, że uczyliście mnie, co ja właściwie zrobiłem, czyniąc to w sposób intuicyjny – wy ubraliście to w słowa. To pomaga mi zrozumieć, z czym się po omacku zmagałem przez te wszystkie lata. Muszę powiedzieć, że żadne wcześniejsze wydarzenie, w którym uczestniczyłem, nie sprawiło takiej przyjemności i nie znaczyło tak wiele, jak niniejsza uroczystość mnie poświęcona. ...

prof. Paweł Śpiewak / fot. Marta Kuśmierz

Na stronie od 2021-01-03

21 grudnia 2020 r.

Profesor Paweł Śpiewak: Nie chciałbym tego doświadczenia zamykać w kapsule czasu

Uważam, że w Instytucie udało się spełnić moje i nasze wspólne plany. Oddaję następcom instytucję sprawnie działającą, ze świetnym zespołem pracowniczym. ŻIH istnieje dobrze. Przeszedł – Baruch HaSzem – głęboką metamorfozę. Stał się ważną instytucją kultury, edukacji, pamięci historycznej. Pozostał cennym ośrodkiem badawczym i archiwalnym. Stał się instytucją otwartą dla Warszawy, dla świata. Mam nadzieję, że będzie dobrze trwał i dobrze świecił.