Kronika Wydarzeń Bieżących

Na zdjęciu ks. Michał Jabłoński, proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie, złożył kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta 19 kwietnia 2020 r. w rocznicę wybuchu powstania w getci

Na stronie od 2020-08-06

30/06/2020 r.

Pod wspólnym niebem (część 2)

Polska od wieków była wspólną ojczyzną chrześcijan i Żydów. W czasie drugiej wojny światowej dokonała się tutaj bezprecedensowa nazistowska Zagłada europejskich Żydów, zwana też Holokaustem lub Szoa. Doświadczenie to było impulsem do podjęcia dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, który rozpoczął się w latach 80. (Ewa Joźwiak, doktor teologii ewangelickiej, redaktor naczelna JEDNOTY, działaczka ekumeniczna, członkini Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów)

Elijah Interfaith Summer School and Interreligious Leadership Seminar.

Na stronie od 2020-08-06

02/08/2020 r.

Religion in Times of Crisis - film coverage

Elijah Interfaith Summer School and Interreligious Leadership Seminar.
For the first time in nearly 25 years (thanks to Coronavirus), the Elijah Summer School and Leadership Institute will be taking place on Zoom.

Kamień położony 100 metrów od stodoły, w której spalono Żydów, Jedwabne (fot. Grzegorz Dąbrowski / Agencja Gazeta)

Na stronie od 2020-08-06

06/08/2020 r.

W Jedwabnem zbyt szybko oceniliśmy mieszkańców

Rozmowa z Mirosławem Tryczykiem. Jesteśmy na etapie unikania tematu, ale to jest chyba charakterystyczne dla większości rodzin, których przeszłość jest obciążona strasznymi historiami, zbrodniami. Milczenie jest reakcją obronną, nie dziwi mnie. Myślę, że w końcu dojdzie do przesilenia, a na razie jest cisza - Mike Urbaniak. (Jest dziennikarzem kulturalnym "Wysokich Obcasów", weekendowego magazynu Gazeta.pl i felietonistą magazynu "Vogue".)

Pomoc dla Bejrutu

Na stronie od 2020-08-04

04/08/2020 r.

Pomoc dla Bejrutu

Na skutek potężnej eksplozji w Bejrucie naszej pilnej pomocy potrzebują tysiące rodzin. Biuro PCPM w Libanie rozpoczęło zbiórkę. Apelujemy o wpłaty.

Lektura

Na stronie od 2020-08-04

07/03/2017 r.

From socially motivated lay historians to lay censors: Epistemic conformity and defensive group identification

Abstract: This article examines why people cooperate with the silencing and censorship efforts of authorities that deprive them of historical knowledge. We analyze two motivational factors that account for people’s adherence to the “official” historical narrative and their willingness to serve as lay censors silencing and suppressing alternative historical narratives of the group. The first factor is epistemic conformity which is the motivation to believe in the veridicality of the consensual ingroup’s historical narrative. The second factor is a defensive form of identification with the group in glorifying and narcissistic ways. Polish and Israeli examples are discussed to illustrate societal backlash to historical discoveries that present the national ingroup in a negative manner.
Yechiel Klar - Tel Aviv University, Israel
Michał Bilewicz - University of Warsaw, Poland

Stanisław Krajewski w Tatrach

Na stronie od 2020-08-02

02/08/2020 r.

Nieustająca aktualność Tory (Waetchanan)

W przykazaniu z naszego czytania chodzi więc o to, żeby nie wypróbowywać Boga, czyli nie stawiać warunków w rodzaju spełnienia naszych zapotrzebowań. To, co najwyższe, wymaga lojalności bezwarunkowej. Czy da się zinterpretować tę wskazówkę w sposób niekonfesyjny i, co więcej, niefideistyczny, czyli w oderwaniu od wiary typu religijnego? Czym byłby wówczas odpowiednik Boga? Otóż jedną z możliwości jest uznanie, że chodzi o najwyższe wartości, które wymagają lojalności. Ich obecność w naszym życiu społecznym jest w dużej mierze poza naszą kontrolą, a zarazem jest niezbędna do odczuwania głębszej satysfakcji.

Jankiel Wiernik/strona tytułowa relacji „Rok w Treblince”  /  Muzeum Treblinka/Wikipedia

Na stronie od 2020-08-02

02/08/2020 r.

Widzieliśmy się już za wrotami tego piekła

Cieśla Jankiel Wiernik brał udział w powstaniu w obozie zagłady w Treblince 2 sierpnia 1943 r. Był jednym z niewielu więźniów, którym udało się przeżyć. Po dotarciu do Warszawy spisał swoje przeżycia, które w 1944 r. wydało polskie podziemie jako broszurę „Rok w Treblince”.

Lecture

Na stronie od 2020-08-02

02/08/2020 r.

Defending the “Good Name” of the Polish Nation

"Politics of History (Geschichtspolitik) has become a major catchword in the Polish public discourse since 2000, when the debate on the wartime murder of the Jews from the town of Jedwabne began. Since then a politicized culture of remembrance has developed in Poland, which is most visible in various new and internationally proclaimed historical museums."

Powstanie Warszawskie - odezwa Żydowskiej Organizacji Bojowej do Żydów.

Na stronie od 2020-08-01

01/08/2020 r.

Żydzi w Powstaniu Warszawskim

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 wybuchło w Warszawie powstanie. Wśród walczących byli także Żydzi.

Miesięcznik Memoria Nr 34

Na stronie od 2020-07-30

30/07/2020 r.

Miesięcznik Memoria Nr 34

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."

The Elijah Interfaith Institute's director, Dr. Alon Goshen-Gottstein

Na stronie od 2020-07-30

30/07/2020 r.

Tisha B'av, a Jewish communal mourning day

The Elijah Interfaith Institute's director, Dr. Alon Goshen-Gottstein, delves into the meaning of the concept "free love", one of the main messages of this day.

Marian Turski

Na stronie od 2020-07-30

15/06/2024 r.

Chciałbym coś Panu opowiedzieć

Marian Turski pisze do Marka Zuckerberga: "Apeluję, by nie dopuszczał Pan do zaistnienia na Facebooku tzw. Holocaust denials – pisze Marian Turski do Marka Zuckerberga w liście opublikowanym w dzisiejszym wydaniu niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.