Kronika Wydarzeń Bieżących

Jochebed

Na stronie od 2021-12-11

14/12/2021 r.

Bella Szwarcman-Czarnota: „Dzielną niewiastę któż znajdzie“

Rozpoczynamy nowy cykl poświęcony poematowi z Księgi Przysłów 31, 10 – 31, który mężowie odśpiewują – na cześć swoich żon – w piątkowy wieczór. Wedle Ibn Ezry poemat ten, jak i cała Księga Przysłów – został napisany przez króla Salomona na cześć bogobojnej kobiety, która troszczy się o rodzinę. Wedle innej tradycji – napisał go Abraham na cześć swojej żony Sary.

Franciszek

Na stronie od 2021-12-10

10/12/2021 r.

Papież: świat tylko udaje, że jest otwarty na różnorodność

...w systemie gospodarczym i społecznym, który udaje, że jest otwarty na różnorodność, ale w rzeczywistości systematycznie wyklucza tych, którzy nie mają głosu. Prawa pracowników, migrantów, chorych, nienarodzonych dzieci, umierających i najuboższych są coraz bardziej lekceważone lub negowane w tej kulturze odrzucenia.

Kurdyjska rodzina z Iraku z siedmiorgiem dzieci (najmłodsze ma pięć miesięcy) spędziła w lesie 20 dni, osiem razy była wypychana na Białoruś. Twierdzili, że białoruscy żołnierze bili ich i st

Na stronie od 2021-12-10

08/11/2021 r.

Biskupi, rabin i mufti do prezydenta: „Nie możemy pogodzić się..."

Pragniemy się z Panem spotkać, Panie Prezydencie, by znaleźć sposób, aby – bez uszczerbku dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i jej obywateli – pochylić się nad losem tych, którym grozi śmierć, i okazać im solidarność, jak ludzie ludziom.

Kurdyjska rodzina z Iraku z siedmiorgiem dzieci (najmłodsze ma pięć miesięcy) spędziła w lesie 20 dni, osiem razy była wypychana na Białoruś. Twierdzili, że białoruscy żołnierze bili ich i st

Na stronie od 2021-12-09

10/12/2021 r.

Ludzie mówią, że w lasach jest dużo trupów

Od 7 grudnia wolontariusze szukają w 11-stopniowym mrozie czterolatki rozdzielonej w nocy z rodzicami. Rodzice zostali wywiezieni na granicę. Straż Graniczna zniszczyła im telefony, nie mogli więc nawet wysłać zdjęć dziewczynki. Wiadomo, że ma na sobie czerwoną kurtkę.

Lektura

Na stronie od 2021-12-07

01/12/2021 r.

Redeeming Liturgy

Dr Gesine Palmer - A Eulogist’s Perspective on Rosenzweig’s Concept of Liturgy
"No false promise is given. No true hope is abandoned."

Jewish-Christian Relations - logo

Na stronie od 2021-12-06

06/12/2021 r.

New articles are available on JCRelations.net - 06.12.2021.

Highlights:
- English Gesine Palmer: Redeeming Liturgy. A Eulogist’s Perspective on Rosenzweig’s Concept of Liturgy.
- German Gesine Palmer: Liturgie und Erlösung. Beobachtungen einer Trauerrednerin an Rosenzweigs Konzept von Liturgie.
- German Susannah Heschel: Was ist die interreligiöse Agenda für das einundzwanzigste Jahrhundert?
- French Jean Duhaime: Antijudaïsme et influence nazie au Québec
- Spanish Bertram Meier: Reflexiones sobre la naturaleza teológica del diálogo.
- Russian Юлия Попова: Иудейско-христианский диалог.

Photo by Iakovos HATZISTAVROU / AFP

Na stronie od 2021-12-05

03/12/2021 r.

Papież z migrantami na Cyprze

Ale druty kolczaste, w innych miejscach, gdzie istnieją, są umieszczone, aby nie wpuścić uchodźcy, który przychodzi prosić o wolność, chleb, pomoc, braterstwo, radość, który ucieka przed nienawiścią. I staje w obliczu nienawiści, która nazywa się drut kolczasty”- powiedział papież Franciszek podczas ekumenicznej modlitwy z migrantami w Nikozji.

Pokwitowania odbioru zapomóg Rady Pomocy Żydom "Żegota" przez ukrywających się Żydów. Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Na stronie od 2021-12-05

04/12/2021 r.

79. rocznica powołania Rady Pomocy Żydom "Żegota"

Władysław Bartoszewski, członek "Żegoty", pisał: "Była to pierwsza organizacja, w której w konspiracji przeciw Niemcom siedzieli razem przy jednym stole i działali syjoniści, bundowcy, katolicy, polscy demokraci, polscy socjaliści, ludowcy – i Żydzi, i Polacy".

EHRI - logo

Na stronie od 2021-12-05

07/12/2021 r.

Zaproszenie dla naukowców i archiwistów do udziału w grupach eksperckich EHRI

EHRI (European Holocaust Research Infrastructure, tłum. Europejska Infrastruktura Badań nad Zagładą) to jedno z najważniejszych przedsięwzięć badawczych historii Żydów podczas II wojny światowej, w których bierze udział Żydowski Instytut Historyczny. Zapraszamy do udziału w grupach eksperckich projektu. Projekt jest prowadzony w języku angielskim. 24 November, 2021

Jewish-christian Relations  - logo

Na stronie od 2021-12-02

01/12/2021 r.

Jewish and Christian Leaders reflect on COP 26

COP 26 has renewed discussion around Climate Change, what the future holds, and most importantly a means of mitigating its impact. Leaders around the world are speaking up about their hopes and fears for the conference and for the environment. For your ease, we have collected together a number of reflections on the conference from religious and interfaith leaders. Below you can find reflections from some of CCJ's Presidents and other leaders.