Kronika Wydarzeń Bieżących

Alex Dancyg uhonorowany

Na stronie od 2023-11-17

16/11/2023 r.

Alex Dancyg uhonorowany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów tytułem Człowiek Pojednania za rok 2023

Urodzony 75 lat temu w Warszawie, mieszkający od 1957 r. w Izraelu, Alex Dancyg od kilku dziesięcioleci objaśnia Izraelczykom Polskę, a Polakom Izrael.
Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznaje mu tytuł „Człowieka Pojednania” za rok 2023. Jest to wyraz naszego uznania dla jego życiowej misji, która jest pięknym przykładem zbliżania chrześcijan i Żydów, Polski i Izraela. Chcemy wierzyć, że będziemy mogli wręczyć mu ten tytuł osobiście.

Żydowska Ameryka

Na stronie od 2023-11-16

16/11/2023 r.

„Żydowska Ameryka”

Spotkania z Tomaszem Zalewskim, autorem wydanej właśnie przez POLITYKĘ książki „Żydowska Ameryka. Wczoraj i dziś diaspory w USA”. W czwartek 16 listopada o godz. 18 zapraszamy Państwa do Krakowa, do Żydowskiego Muzeum Galicji (ul. Dajwór 18) – spotkanie poprowadzi Jacek Stawiski, historyk i dziennikarz, dyrektor Muzeum.

Apel o uwolnienie Alexa Dancyga porwanego przez Hamas

Na stronie od 2023-11-16

31/10/2023 r.

Apel o uwolnienie Alexa Dancyga porwanego przez Hamas

Alex! Gdziekolwiek jesteś, wierzę, że to czytasz i wrócisz.
Wśród osób, z którymi po ataku Hamasu nie ma całkowicie kontaktu, jest Alex Dancyg. Prawdopodobnie został porwany. Mamy nadzieję, że nadal żyje.
Apelujemy o jego uwolnienie

Alex Dancyg (Autor: Szuchta, Robert)

Na stronie od 2023-11-15

15/11/2023 r.

Alex Dancyg (ur. 1948)

Alex Dancyg – mieszkaniec kibucu Nir Oz, historyk, współpracownik Instytutu Yad Vashem, aktywny uczestnik dialogu polsko-żydowskiego. W wieku dziewięciu lat wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy, i zamieszkał w Izraelu. Tam skończył szkołę i studiował historię na uniwersytecie. Był członkiem organizacji Ha-Szomer Ha-Cair, spadochroniarzem podczas kolejnych wojen prowadzonych przez Izrael. Ma żonę, czwórkę dzieci i kilkoro wnuków. Jest bohaterem filmu Krzysztofa Bukowskiego Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev i audycji radiowej Marty Rebzdy Podwójna tożsamość.

Jews Praying in the Synagogue on Yom Kippur was painted by Polish-Jewish artist Maurycy Gottlieb in 1878.

Na stronie od 2023-11-15

19/11/2023 r.

Jewish Faith in Dark Times

Rabbi Mark Gottlieb is chief education officer of Tikvah and founding dean of the Tikvah Scholars Program.

JERZY KLINGER GENIUSZ ORTODOKSJI - konferencja, plakat, fragment

Na stronie od 2023-11-13

14/11/2023 r.

JERZY KLINGER GENIUSZ ORTODOKSJI

Wykład otwarty ks. prof. Cyrila Hovoruna (University College Stockholm, University in Los Angeles) „Релігійні війни Путіна” /Religijne wojny Putina/
Powitanie dziekan Wydziału „Artes Liberales” UW prof. Robert Sucharski
Po wykładzie odbędzie się debata naukowa z udziałem: ks. Andrieja Kurajewa (teolog prawosławny), bpa Michała Janochy (UW), prof. Hieronima Grali (UW), dr Grzegorza Kuprianowicza (historyk, prezes Towarzystwa Ukraińskiego), moderator Witali Michalczuk (UW).

Yossi Klein Halevi

Na stronie od 2023-11-13

12/11/2023 r.

Yossi Klein Halevi - "The lonely people of history"

Perhaps the most enduring wound for Jews from the Holocaust is the memory of aloneness. For 12 long years, the international community scarcely intervened as Nazi persecution gradually turned to extermination. Even as we established a sovereign state and created thriving communities in a free diaspora, there remained a lingering anxiety that the post-Holocaust era of Jewish acceptance was an aberration and that someday we would once again be alone.

Podręcznik „Antysemityzm w Polsce. Praktyczne wytyczne”

Na stronie od 2023-11-12

30/10/2023 r.

Podręcznik „Antysemityzm w Polsce. Praktyczne wytyczne”

Otwarta Rzeczpospolita - oddajemy w Państwa ręce podręcznik “Antysemityzm w Polsce. Praktyczne wytyczne”, którego celem jest przedstawienie korzeni i polskiej specyfiki stereotypowych przekonań i uprzedzeń antysemickich oraz wskazówek jak rozpoznawać przejawy antysemityzmu w Polsce. Jest to pewnego rodzaju uszczegółowienie przyjętej 26 maja 2016 roku przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Upamiętnienia Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance – IHRA), do którego należy Polska, niewiążącej prawnie roboczej definicji antysemityzmu.

Institute for Polish-Jewish Studies POLIN

Na stronie od 2023-11-12

21/11/2023 r.

Cross purposes: Catholicism and the Political Imagination in Poland

In her most recent study ‘Cross-Purposes. Catholicism and the Political Imagination in Poland’, published by Cambridge University Press earlier this year, historian Dr Magdalena Waligórska retraces the significance of religious imagery in shaping Polish political culture in the 20th century in general, and the way the Catholic majority positioned itself towards the Polish-Jewish community. In her talk, the author will focus on prominent instances of these symbolic interactions, such as the Smolensk cross defense of 2010. The event will be chaired by Professor François Guesnet.

Dialog i Religia - Podcasty Filozoficzne IF UKSW

Na stronie od 2023-11-12

12/11/2023 r.

Dialog i Religia - Podcasty Filozoficzne IF UKSW

Dialog międzyreligijny to proces wymiany myśli, idei i przekonań między przedstawicielami różnych religii. Celem jest zrozumienie i szukanie wspólnych punktów oraz respektowanie różnic między wiarą i kulturą różnych społeczności religijnych. Pojęcia dialogu i religii jest jednak o wiele szersze: czy jest możliwy dialog religii z kultura, z nauką, z ateizmem? Jak „dialogować” skoro każda religia jest przekonana o swojej prawdziwości i to pochodzącej z innej rzeczywistości? Niniejszy podcast podejmie kilka wątków z szeroko rozumianego dialogu z religią, dialogu między religiami i dialogu wewnątrz religii.

Colloquium Charitativum 28 VIII–21 XI 1645

Na stronie od 2023-11-10

21/11/2023 r.

Colloquium Charitativum 28 VIII–21 XI 1645

Colloquium Charitativum 1645 [łac., ‘rozmowa przyjacielska’], spotkanie katolików i protestantów (luteranie, kalwini i bracia czescy) w Toruniu zwołane z inicjatywy Władysława IV Wazy w celu przywrócenia jedności i zgody między wyznaniami