Kronika Wydarzeń Bieżących

Na stronie od 2021-05-09

23/12/2020 r.

Pogrom Kielecki. Polski antysemityzm po Zagładzie

Wykład prof. Pawła Stachowiaka. Klub Tygodnika
- Przebieg zdarzeń
- Postawy, interpretacje i komentarze współczesne
- Postawa episkopatu
- Postawa Państwa
- Biskup Kubina - jedyny sprawiedliwy
- mit mordu rytualnego
- Społeczeństwo/ludność/uczestnicy/zwykli ludzie
- Do dzisiaj
- Polski antysemityzm po Zagładzie
- Episkopat - problem z empatią wciąż aktualny

ICCJ offices Martin Buber House Heppenheim

Na stronie od 2021-05-05

04/05/2021 r.

JCRelations: May edition online

New articles are available on JCRelations.net: May contributions in English, German, French, Spanish, and Russian are online.
Highlights:
- English: Christian Wiese: Luther's shadow. Jewish and Protestant Interpretations of the Reformer’s Writings on the Jews.
- German: Walter Homolka: Neuanfang und Rückbesinnung: Das liberale Judentum in Deutschland nach der Schoa
- French: John T. Pawlikowski: L’Église et au-delà – Hans Küng et les relations interreligieuses
- Spanish: Louis Marie Coudray O.S.B.: Una lucha común para que aumente la fraternidad en toda la sociedad
- Russian: Ави Вульф: Происхождение кровавого навета

Zbigniew Nosowski i ks. Mirosław Kalinowski, w tle portret ks. Andrzeja Szostka. Lublin, 21 kwietnia 2021. Fot. Tomasz Koryszko / KUL

Na stronie od 2021-05-05

21/04/2021 r.

Nieudany wywiad z rektorem KUL - "Więź"

"Po raz pierwszy w ponad trzydziestoletniej pracy dziennikarskiej zdarzyła mi się sytuacja, by rozmówca przerwał wywiad w trakcie, mając mi jeszcze za złe, że stawiam mu niewłaściwe pytania." Cześć wywiadu dotycząca aktywności wykładowej ks. Tadeusza Guza.

Rabinka Małgorzata Kordowicz

Na stronie od 2021-05-05

05/05/2021 r.

Kapłan medykiem?

Wielu starożytnych i średniowiecznych żydowskich mędrców, również kohenów, było lekarzami. Dlaczego w XVIII wieku studiowanie medycyny przez kapłanów stało się nagle problematyczne? Otóż zrewolucjonizowano wówczas zgłębianie tej dziedziny wiedzy, szkoląc odtąd w anatomii i patologii przy wykorzystaniu sekcji zwłok. Czy w obliczu takiego obrotu spraw kohen może zostać medykiem?

Key Concepts in the Study of Antisemitism

Na stronie od 2021-05-04

06/05/2021 r.

O badaniach antysemityzmu

Sol Goldberg, Scott Ury i Kalman Weiser, redaktorzy zbioru 22 esejów "Key Concepts in the Study of Antisemitism", będą rozmawiać z Moniką Adamczyk-Garbowską i Robertem Blobaumem o znaczeniu tej książki i jej przydatności dla dzisiejszych badań na temat antysemityzmu. Antony Polonsky, gospodarz cyklu GEOP "What's New, What's Next? Book Talks", poprowadzi spotkanie.

Henri-Paul Motte, (1846-1922): The Israelites dancing around the Golden Calf, Wikimedia Commons

Na stronie od 2021-04-30

06/05/2021 r.

Grzech bałwochwalstwa

Bałwochwalstwo określa się jako najstarszy i najpoważniejszy grzech. Prawo Mojżeszowe nakazuje jasno służbę jedynemu Bogu i zakazuje oddawania czci bogom obcym. Zarówno Stary jak i Nowy Testament jednoznacznie zakazują politeizmu. Dyskusja - Klub Tygodnika Berlin

Magazyn Mempria nr 43

Na stronie od 2021-04-30

30/04/2021 r.

Miesięcznik Memoria Nr 43

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."

Debata z okazji 30-lecia odnowienia polsko-izraelskich stosunków dyplomatycznych

Na stronie od 2021-04-30

05/05/2021 r.

Polska i Izrael: historia i współczesność

Celem debaty jest omówienie i podsumowanie 30-lecia odnowienia polsko-izraelskich stosunków dyplomatycznych oraz nakreślenie prognozy współpracy na najbliższe lata, obejmującej polityczne, wojskowe, gospodarcze, kulturalne oraz międzyludzkie kontakty bilateralne ????

Sejm Czteroletni

Na stronie od 2021-04-30

03/05/2021 r.

Nadzieje i projekty w dobie majowej jutrzenki

Zapoczątkowane w październiku 1788 r. obrady Sejmu Czteroletniego wzbudziły duże zainteresowanie społeczności żydowskiej, której przywódcy liczyli na to, że ustawodawcy zmienią sytuację prawną wyznawców judaizmu, upodabniając ją do statusu mieszczan. Niestety, ani ustawa o miastach z 18 kwietnia 1791 r., ani Konstytucja 3 maja nie zawierały zapisów włączających Żydów w nowy porządek ustrojowy. Żydowski Instytut Historyczny

Dialog chrześcijańsko-żydowski

Na stronie od 2021-04-30

01/10/2001 r.

Dlaczego deklaracja "Dabru emet" jest potrzebna Żydom

David Novak: Dokument „Dabru emet” jest – jak stwierdza on sam – żydowską deklaracją na temat chrześcijan i chrześcijaństwa. Oznacza to, że „Dabru emet” jest przede wszystkim deklaracją niektórych Żydów skierowaną do wszystkich chrześcijan.

Kalendarz do liczenia omeru, XIX w. Zbiory ŻIH, Centralna Biblioteka Judaistyczna

Na stronie od 2021-04-29

29/04/2021 r.

Lag ba-Omer

Lag ba-Omer oznacza po hebrajsku „Trzydziesty Trzeci Dzień Liczenia Omeru”]. W jidysz zwano go Łag Bojmer albo Łegbojmer. Publiczne liczenie omeru przez kantora, nakazane w Księdze Kapłańskiej, trwa od drugiego dnia święta Pesach, w którym w Świątyni Jerozolimskiej składano ofiarę z pierwszego snopa jęczmienia, ściętego podczas żniw, do święta Szawuot, gdy składano ofiarę z pszenicy – przez 49 dni. Omer – to pierwszy snop jęczmienia, składany w ofierze, miara ciał sypkich (ok. 3,6 l), w końcu sam okres 49 dni między Pesach i Szawuot.