Kronika Wydarzeń Bieżących

PROLOG 30. FKŻ

Na stronie od 2020-12-08

10/12/2020 r.

Festiwal Kultury Żydowskiej, PROLOG 30 - Kulminacja

Nie tak dawno, bo pół roku temu, zapraszaliśmy was na najdłuższy FKŻ ever. Myśleliśmy, że podczas Chanuki spotkamy się wszyscy razem już tak naprawdę, ale ... życie pisze inne scenariusze. Jednakże tak, jak latem i jesienią - nie narzekamy, tylko ... znowu wpraszamy się do Was! Z całym bogactwem tego, co zaplanowaliśmy na wielką kulminację Prologu 30. FKŻ!

Fundacja Batorego - logo

Na stronie od 2020-12-08

04/12/2020 r.

Kościół, wspólnota, dialog

Debata na temat roli i miejsca Kościoła Katolickiego i katolicyzmu w Polsce. Fundacja Batorego

"...wywiózł, aby jak zwierzę drapieżne rozkoszować się twoją krwią niewinną..."

Na stronie od 2020-12-08

18/10/2020 r.

W Kościele prawosławnym na Podlasiu kult św.Gabriela Zabłudowskiego z legendą krwi - mitem mordu rytualnego w tle

Gabriel Gowdela urodził się w roku 1684 we wsi Zwierki pod Białymstokiem. 11 kwietnia 1690 roku, przed świętem prawosławnej Paschy, został w niewyjaśnionych okolicznościach zamordowany. Podejrzewano unitów, ostatecznie jednak o mord rytualny oskarżono żydowskiego arendarza Szutkę. Mimo, że sąd go uniewinnił, przekonanie o jego sprawstwie utrzymuje się do tej pory.

Tomasz Polack - System kościelny. Okładka

Na stronie od 2020-12-07

10/12/2020 r.

Spotkanie wokół książki "System kościelny, czyli przewagi pana K." Tomasza Polaka

Co kryje się pod pojęciem „systemu kościelnego”?
Co pozostało z pierwotnego impulsu Jezusa w kościołach?
Czy chrześcijaństwo może istnieć poza systemem kościelnym?
Czy tezę o tym, że jądro systemu kościelnego jest ateistyczne można udowodnić? - Klub "Tygodnika Powszechnego"
Czy potrzebujemy jakiekolwiek symbolicznej a tym bardziej instytucjonalnej reprezentacji naszych istotnych potrzeb życiowych?

Znak listopad 2020 - okładka

Na stronie od 2020-12-07

07/12/2020 r.

Zabijanie Boga

Władza w Kościele służy dziś nie dobru ludzi, ale zachowaniu pozycji, obronie statusu i zastanej formy życia. To jedyne wyjaśnienie, które pozwala mi zrozumieć, dlaczego Kościół trzyma się swojej archaicznej, absolutystycznej struktury. Twierdzenie, że taka forma organizacji stanowi wolę Boga, to dla mnie oszustwo. Dominika Kozłowska

Znak, listopad 2020 - okładka

Na stronie od 2020-12-07

30/11/2020 r.

Kościelnej maszyny nie da się naprawić

"Reformatorzy w Kościele byli i będą, a system jest wciąż taki sam. Gdy Franciszek z Asyżu próbował tworzyć Kościół ubogi, to jego reforma została zneutralizowana w ciągu jednego pokolenia. Z obecnym papieżem będzie tak samo" - z Tomaszem Polakiem rozmawia Michał Jędrzejek

Dietrich Bonhoeffer

Na stronie od 2020-12-07

09/12/2020 r.

Sprzeciw wobec zła na przykładzie Dietricha Bonhoeffera

Spotkanie "Sprzeciw wobec zła na przykładzie Dietricha Bonhoeffera", inicjuje Lubelskie Spotkania Powszechne organizowane przez Klub "Tygodnika Powszechnego" w Lublinie i Parafię Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy w Lublinie.
W debacie udział wezmą: ks. Sławomir Sikora - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczecinie i o. Tomasz Dostatni - dominikanin. Spotkanie poprowadzi ks. prof. Alfred Wierzbicki.

ks. Tomáš Halík

Na stronie od 2020-12-07

30/04/2020 r.

Chrześcijaństwo śpi

"Niektórzy uważają, że chrześcijaństwo wciąż jest na początku swoich dziejów, inni, że umiera. Ja sądzę, że chrześcijaństwo jest w trakcie sjesty, że śpi. To jednak ważny czas. Odpoczynek umożliwia podjęcie nowych zadań, pozwala pójść głębiej" - ks. Tomáš Halík

Ks. Tadeusz Guz. Fot. Nasz Dziennik / YouTube

Na stronie od 2020-12-06

06/12/2020 r.

Sprawa aktywności wykładowej ks. prof. Tadeusza Guza dotyczącej Żydów i judaizmu (do grudnia 2020)

„Nie widzimy możliwości, aby punktem wyjścia spotkania była jakakolwiek akceptacja działalności Księdza Profesora we wspomnianych mediach masowych w odniesieniu do głoszonych tez dotyczących wspomnianego zagadnienia mordu rytualnego. W przekonaniu bowiem naszych mocodawców, sposób działania Księdza Profesora Tadeusza Guza może jedynie budzić głęboką troskę i zasługuje na słowa najsurowszej krytyki formułowanej po to, by uzmysłowić Księdzu Profesorowi, że Jego działanie w tym zakresie może być społecznie szkodliwe”.

Obraz przedstawiający rzekomy mord rytualny z katedry w Sandomierzu autorstwa Karola de Prevot (XVIII w.)v

Na stronie od 2020-12-06

20/12/2018 r.

Oskarżanie Żydów o mordy rytualne to pomówienia

W Polsce i Europie liczne były procesy o rzekome mordy, w których sądzonych Żydów i Żydówki okrutnie torturowano, wymuszano zeznania, aby w końcu uznać ich winnymi i skazać na karę śmierci – podkreśla prof. Jacek Wijaczka, badacz historii Żydów w okresie staropolskim.